Simptomi koji ukazuju na zaprljanost filtera za vazduh
Da li Vaš automobil ispušta crni dim ili dolazi do izostanka paljenja, uzročnik ovih problema može biti zaprljan filter za vazduh
Ako se zaprlja ovaj jednostavan I jeftin deo može oštetiti druge komponente motora, povećanu potrošnju goriva I uticati na performance motora.
Ovaj jednostavan problem može izazvati ozbiljne kvarove, upoznajte neke od simptoma zaprljanog filtera za vazduh I sprečite veće kvarove.
Evo 6 simptoa zaprljanog filtera za vazduh:
1. Jak miris goriva
Kada je filter vazduha blokiran, motor neće dobiti dovoljno vazduha za process sagorevanja. U takvim slučajevima, motor može povećati potrošnju goriva kako bi nadoknadio nedostatak vazduha.
I eto neželjenih mirisa, motor ne može sagoreti dodatno gorivo u komori za sagorevanje, a deo nesagorelog goriva izlazi iz izduvne cevi kao crni dim. Ovakav rad motora uzrokuje povećanu potrošnju goriva I jak miris goriva
Napomena: Miris goriva takođe može biti posledica curenja sistema za dovod goriva ili problemi sa pumpom za gorivo.
2. Misfire – izostanak paljenja
Zaprljani filter za vazduh može da poremeti odnos mešavini u vazduha i goriva, što može dovesti do izostanka paljenja.
Na primer, ako odnos vazduh-gorivo nije ispravan, nesagorelo gorivo stvara čađ zbog nepotpunog sagorevanja. Ova čađ se zatim taloži na svećici, vremenom ova čađ sprečava svećicu da isporuči savršenu iskru potrebnu za paljenje u komori za sagorevanje.
Ovaj problem izaziva nemiran rad motora u praznom hodu, trzaje Ili se motor jednostavno neće ni pokrenuti.
3. Lošije performanse motora
Ako motor ne dobija dovoljno vazduha zbog lose propusnosti filtera za vazduh, dolazi do primetanog pada snage motora - motor se bori da proizvede snagu neophodnu za željeno ubrzanje.
4. Neobični zvukovi motora
Čudni zvukovi iz motora kao što su zveckanje, nesinhronizovan rad ili bučan rad simptomi su prljavog vazdušnog filtera. To znači da motor ne dobija dovoljno vazduha za process sagorevanja goriva. Može se desiti da nedostatak vazduha izaziva vibracije kada ubrzavate. Do ovog problema dolazi jer motor ne može da održi konstantan proces sagorevanja zbog nedostatka vazduha.
Napomena: Identični simptomi se mogu javiti zbog loših svećica
5. Upaljena lampica za proveru motora (Check Engine)
Filter za vazduh nema senzor koji bi aktivirao lampicu za proveru motora.
Međutim, upravljački modul motora (ECM) koristi druge senzore da proveri da li filter za vazduh motora radi ispravno. Na primer, ako je nivo protoka vazduha nizak, senzor protoka vazduha može da pokrene lampicu za proveru motora da ukaže na potencijalne probleme sa nedostatkom vazduha.
6. Prljav vazdušni filter
Ako ste primetili neki od simptoma zaprljanog filtera za vazduh, najbolji način da proverite je da otvorite haubu.
Trebalo bi da pregledate vazdušni filter pod odgovarajućim svetlom. Ako je začepljen filter za vazduh će biti crn ili braon.
Oprez: Proces provere filtera za vazduh bez odgovarajućeg poznavanja automobilske industrije može biti rizična, jer može da propusti zagađivače u motor. Da biste izbegli potencijalno oštećenje, najbolje je da zamenite prljavi filter za vazduh čak i ako je uklonjen radi pregleda.
Da li je bezbedno voziti sa začepljenim vazdušnim filterom?
Ne, vožnja sa začepljenim filterom uopšte nije bezbedna.
Neuravnotežena mešavina vazduha i goriva može oštetiti komponente motora.
Vaš motor takođe može da generiše štetne emisije i zagađivače koje katalizator ili filter za čestice dizela (DPF filter) ne mogu efikasno da uklone. Povećana potrošnja goriva je još jedan od pratećih problema.
Kako produžiti životni vek vazdušnih filtera?
Da bi filter vazduha bio efikasan tokom vremena, pokušajte da izbegavate prašnjave puteve I koristite visokokvalitetne filtere.
Takođe možete povremeno dobro očistiti filter za vazduh (pod uslovom da se vaš tip filtera može očistiti).
Evo kako možete da očistite filter za vazduh:
Sa usisivačem: Usisavajte obe strane filtera oko dva minuta dok ne uklonite svu prljavštinu.
Kompresorom: Pod udarom vazduha prljavstina će odleteti sa filtera.
Obično dolazi do zabune između filtera za vazduh motora i kabine - hajde da rešimo ovu dilemu.
Koja je razlika između motora i filtera za vazduh u kabini?
Filter za vazduh motora sprečava ulazak prljavštine, prašine i ostataka u motor, obezbeđujući bolji kvalitet vazduha i bolje performanse motora.
Sa druge strane, filter kabine čisti vazduh koji ulazi u unutrašnjost automobila kroz sistem grejanja, ventilacije i klimatizacije (HVAC sistem). Ovo pomaže da se poboljša kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru automobila.